- - - (   BLOG DÜNYASI   ) - - -

ROBOsel  - Robotik Projeler

CAREsel   - Dikkat Çekici ve Bilgilendirici Konular

LIFEsel    - Yaşamdan Kesitler, Umuda Açılan Pencereler

MAPsel     - Yüksek Kaliteli Haritalar -   MAPist (İstanbul)

SOFTsel   - Selçuk Ertuğrul'un Program Günlüğü

DIGIsel    - Digital Hayattan Linkler

GALERİ    Kerio WinRoute Firewall    MÜTEF Blog   TECHsel   PHOTOsel   HARDsel 

Özel Arama

8 Şubat 2012 Çarşamba

5 Yılda 5 Alanda Beklenen Çarpıcı Gelişmeler!

IBM şirketi önümüzdeki 5 yıl içerisinde enerji, güvenlik, zihin okuma, mobil ve analitik bilgilendirme alanlarında yaptıkları teknoloji araştırmalarını ve beklentilerini açıkladı.

Enerji

5 yılda kendi oluşturduğumuz enerjiyi kullanabilecek noktaya geleceğiz. Nasıl mı? Etrafımızda hareket eden herşeyin enerji üretme potansiyeli ile… spor ayakkabımızla koşarken, bisiklete binerken enerji üretebiliriz hatta borulardan akan suyu bile kullanabiliriz. Bu alandaki gelişmeler sayesinde evlere, iş yerlerine ve şehirlere katkıda bulunacağız. Düşünün ki şarj edilmemiş bir pili bisikletin tekerleğine takarak, bir taraftan istediğimiz yere giderken diğer taraftan enerji üretebiliyor olacağız. Üretilen enerji her formda ve etrafımızdaki herşeyden oluşur. Kısacası evlerin enerji kaynağı etrafımızda boşa giden kinetik enerji olacak.

Güvenlik

 Günümüzde her dijital cihazın bir şifresi var. 5 sene içerisinde artık şifre kullanmaya ihtiyaç duymayacağız. Biyolojik yapımız bizim kimliğimiz olacak ve bizim güvenliğimizi oluşturacak. Gözlerimizi ve sesimizi kullanmaya başlayacağız. Ses kontrolü ve retina taraması gibi uygulamara kullanacağız. Mesela ATM'ye gidip ismimizi söyleyerek veya kameraya bakarak para çekme işlemini gerçekleştirebileceğimiz günler gelecek.

Zihin Okuma

Zihin okuma işlemi artık bilim kurgu olmaktan çıkacak. Önümüzdeki yıllarda zihin okuma tekniği ile elektronik eşyaları kontrol edebileceğiz.

5 yıl içinde oynadığımız bilgisayar oyunlarında bile bu farklılığı görmeye başlayacağız. Ayrıca doktorlarda bu teknoloji kullanarak beyindeki dalgalanmaları izleyebilecek hatta rehabilitasyon sistemi kurularak beyindeki düzensizlikler görülücek, otizm gibi hastalıklar tedavi edilebilecek.

Mobil

Ekonomideki gelişimi bilgiye ulaşımla ölçüyoruz. Mobil telefon kullanımı her geçen gün daha da artıyor ve her daim hayatımızda olmaya devam edicek. Telefonlar bizi günümüz teknolojisiyle bile bilgiye saniyeler içerisinde ulaştırıyor. Dünya nüfüsu 7 milyar ve 5 yıl içersinde günümüz nüfusunun 80%'i mobil telefon kullanıyor olucak. Telefon sahibi olmak banka hesabı açmaktan veya bilgisayar almaktan daha ekonomik. Köydeki halk ekinlerini telefonlarından ulaştıkları hava durumu bilgilerine göre ekebilecek.

Analitik Bilgilendirme

 Her gün ne kadar gereksiz ve istem dışı e-mail aldığımızı düşünün. 5 yıl içinde sistem junk-maili süzgecinden geçirecek ve sadece önemli ve alakalı olan bilgileri bize aktarıcak. Telefonunuz artık gitmek istediğiniz konserleri bilecek ve sizin için bilet ayırtabilecek yada uçuşunuzu kar yağışından dolayı ertelemeniz gerektiği uyarısını size verecek. Telefonunuz sizin için alışveriş bile yapabilecek. Teknolojiye güvenin, ne istediğinizi bilin ve - onunla sadece ne yapmak istediğinize karar verin, gerisi kolay!Alıntı: Seda Boğday - brandlife

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ellerimizin Büyük Boşluğu

Bir çocuk oyuncağını alamamış, bir kız sevdiğini saramamış

Bir anne yıllardır kolları açık bekliyor oğlunu, bir adam paramparça bir çift göz için

Biri ekmek götürememiş evine, birisi aşk

Birimiz dünyayı kurtaracak, birimiz yarını

Birimizin aklı tutuşmuş yanıyor, birimiz bomboş kalbine bakıp birini anıyor

Birimiz ayrılığın ilk günü gibi her akşam kanıyor, birimiz kıyametin koptuğuna inanıyor

Birimiz çekip gitmiş yeryüzünden ellerini hala açık sanıyor...

Selçuk Ertuğrul'un Kişisel Bloğu 2006-2012